Jihočeský krajský atletický svaz

Tomáš Kratochvíl: 7,24m v dálceTo nejlepší hned na začátek: konečně se povedlo to, v což jsme doufali: Tomáš Kratovchvíl vyhrál skok daleký v novém českém rekordu 7,24m a překonal tak 75 let starý rekord Jaroslava Fikejze o 12 cm. Že Tomáš skáče jinou ligu než ostatní dokazuje i fakt, že vyhrál s půlmetrovým náskokem a že s každým svým skokem by ve finále vyhrál. Tento výkon zároveň znamená i kvalifikaci na EYOF! Tomáš samozřejmě musel potom po zbytek LODM absolvovat celou řadu rozhovorů.

A teď už hezky popořadě ...

Letošní Letní Olympiáda dětí a mládeže (LODM) se konala 24.-29.6.2017 a pořádal ji Jihomoravský kraj v krajském městě Brně. Organizátoři bez problémů zvládli náročnou akci s více než 4500 účastníky. Atleti a jejich doprovod byli ubytování na kolejích Vysokého učení technického v Brně. U olympijského domu hned vedle kolejí probíhalo každý večer vyhlášení vítězů a následovala kulturní akce pro dětí. Organizátorům se tak podařilo vytvořit atmosféru olympijské vesnice.

Sobota 24.6.2017
Den příjezdu, ubytování a prohlídky stadionu. Večer byl v prostorách BVV zahajovací ceremoniál, kde jsme poprvé prezentovali letošní reprezentační oblečení. Vcelku vydařenou prezentaci krajů s nástupem atletů rušily pouze zbytečné vuvuzely, které byli součástí vybavení dvou krajů. Závěr ceremoniálu náležel koncertu kapely Slza.

Neděle 25.6.2017
První den bylo pro atlety volno a proto jsme společně podnikli výlet na Brněnskou přehradu a sledovali famózní vítězství Jihočecha Matyáše Pospíšila v triatlonu. Odpoledne jsme jeli autobusem a šalinou do města podpořit jihočeské gymnastky.

Pondělí 26.6.2017
Jak to bývá i na jiných velkých akcích, první atletický den i na LODM probíhaly převážně kvalifikační závody, rozběhy a u 60m i semifinále. Hezké počasí a rychlá dráha umožnily velkému počtu dětí vylepšení osobních rekordů, nebo  se k tomu aspoň hodně přiblížit. Do finále se dokázali probojovat Pavel Neuberg (800m), Kristýna Dvořáková (800m), Šimon Řehula (1500m), Tomáš Kratochvíl (výška a dálka), Tomáš Jelínek (výška), Julie Kotalíková (výška), David Jodl (dálka). V hodu oštěpem se konalo přímo finále, kde ale naši oštěpaři bohužel nepostoupil do užšího finále.

Úterý 27.6.2017
Druhý atletický den pokračovaly kvalifikační závody. Mladší žákyně Nika Kroupová a Timotea Najbrtová se probojovali do finále ve skoku dalekým.

20170628 082214Ve finále skoku vysokého se Tomáš Jelínek umístil na 9. místě s novým osobákem 1,54m. V hodu kriketovým míčkem se Michal Tikal dostal do užšího finále a umístil se posledním hodem a novým osobákem 63,91m na výborném 6. místě! Markéta Lišková ho dokázala ještě trumfnout a také díky posledním hodu se umístila překvapivě na 3. místě s novým osobákem 54,68m! David Jodl potvrdil svůj výkon z předchozího dne ve skoku dalekém a umístil se ve finále na 10. místě. Finále ve skoku dalekém vyhrál, jak již výše zmíněno, Tomáš Kratochvíl v novým českým rekordu žáků.

Závěr tohoto docela náročného dne tvořil trénink štafety 4x60. Vytvořit tým, který jinak spolu štafety neběhá, není úplně jednoduché. Některé oddíly štafety běhají a trénují pravidelně, některé vůbec a tak byly předpoklady a znalosti jednotlivých členů velmi různorodé. Na závěr tréninku jsme měli pocit, že se nám podařilo základy štafetového běhu předat a vytvořit důvěru v tým.

Středa 28.6.2017
Poslední atletický den probíhalo jedno finále za druhým a tak se bylo na co dívat. Pavel Neuberg si ještě jednou výrazně vylepšil osobák na 800m na 2:17.78 a skončil na výborném 5. místě! Kristýna Dvořáková minula osobní nejlepší čas na 800m jen o trošku, dala maximum a ukončila závod na 7. místě. Šimon Řehula zaběhl finálových 1500m o 10 sekund rychleji než v kvalifikaci a vylepšil si znovu osobní maximum na 4:20,48, což stačilo na vynikající 4. místo. Ve skoku vysokým se u Tomáše Kratochvíla znovu ozval bolestivý kotník a bohužel ne všechny skoky měly obvyklou lehkost. S výkonem 1,83m se i tak Tomáš umístil na výborném 2. místě! Julie Kotalíková naopak ve skoku vysokým zažila euforii, vylepšila si osobák na 1,65m a skončila kvůli horšímu počtu chybných pokusů na 4. místě! Ve skoku dalekém propásla Nika Kroupová s 9. místem jen těsně užší finále. To naopak mohla absolvovat Nikola Kovaříčková ve vrhu koulí, kde se umístila na 7. místě.

Závěrečné štafety 4x60 byly jako obvykle velkou zátěží na nervy. Narychlo natrénované předávky klaply u kluků a u ml. žákyň výborně a kolík donesli bezpečně do cíle. Starší žákyně měly na druhé předávce štěstí, když Johana Šímová s vypětím všech sil (po předání se již nedokázala udržet na nohou) předala kolík výborně nastartované Melisse Vozábalové. Melissa se velmi rychle blížila k Lence Zykánové, která však ještě sledovala pád Johanky a proto trochu na start zapomněla. Kolík tak bohužel padl na zem, nicméně Lenka ho popadla a ještě dosprintovala do cíle.

Večer završil závěrečný ceremoniál a koncert Sebastiana.