Běchovice, Praha - Poslední zářijová neděle, 27. září 2020, opět patřila legendárnímu běžeckému závodu s nejdelší historií v Evropě, kterým je silniční běh Běchovice - Praha. Běžel se již 124. ročník Česká spořitelna Běchovice - Praha silničního běhu na 10 031 m. Tento závod se poprvé konal 28. května 1897. Start závodu byl na legendárním 13. kilometru ulice Českobrodské v Běchovicích a cíl na Žižkově. Pořadatelem závodu je Sdružení závodů Běchovice (Český atletický svaz, PSK OLYMP Praha a Sokol Běchovice). Po celou dobu historie závodu je shodný profil trati. Po krátkém, mírném seběhu od startu následovalo první krátké stoupání na metu prvního kilometru, které bylo předzvěstí další trasy. Další stoupání čekalo závodníky na třetím kilometru v Dolních Počernicích, táhlé stoupání v Hrdlořezích směrem na Tábor dlouhé zhruba jeden kilometr začínalo druhou těžší polovinu tratě. Po prudkém seběhu z Tábora následoval od 7,5. kilometru obávaný výběh „Hrdlořezák" a mnohé nováčky na trati překvapilo, že táhlé stoupání pokračovalo prakticky až několik stovek metrů před cíl. Trasa běchovického závodu vyžaduje zkušenosti, taktickou vyzrálost, vůli a bojovné srdce. Převýšení tratě bylo 103 m. Termín závodu se v historii několikrát měnil, aby se nakonec ustálil na poslední zářijovou neděli. V mistrovském závodě MČR v silničním běhu na 10 km v kategorii juniorů startovali Ondřej Kohout (CHYSKY), Patrik Bouška (CHYSKY) a ještě dorostenec Ivan Brejška (SOKCB). V kategorii mužů dále Martin Frelich, Pavel Frelich, Matěj Vacek (všichni SOKCB), Pavel Novotný (CHYSKY) a Jan Flešar (4DVCB). V kategorii žen jediná Jihočeška, Lenka Pardamcová (SOKCB). Největšího úspěchu dosáhli Ondřej Kohout a Ivan Brejška, kteří se mezi juniory umístili na 6. (34:28) a 8. místě (34:41). Ondřej, který na předloňském MČR dosáhl svého životního úspěchu, když v cíli doběhl na vynikajícím desátém místě v ČR v čase 36:31 min. a mezi dorostenci byl druhý, musel loňský ročník odříci v důsledku dlouhodobého zranění zádových svalů. Letošní ročník však již absolvoval po poctivé a kvalitní přípravě. Přesto jeho start v letošním ročníku byl ohrožen v důsledku toho, že dva dny před startem mu natekla dáseň a někteří ho ani nepoznávali. Zvažoval, že pokud se dáseň nezhojí, tak start vynechá. Přes noc však dáseň splaskla a Ondra hlásil, že je vše v pořádku a na Běchovice pojede. Ivan startoval na Běchovicích už před rokem, když byl prvním rokem dorostenec a poměřoval své síly s juniory. Vedl si výborně, jelikož doběhl na 10. místě a letos se mu dařilo ještě lépe, jelikož doběhl 8. Můžeme se tak těšit na další 2 roky, kdy bude závodit stále mezi juniory.

Hodnocení nejúspěšnějšího jihočeského závodníka, Ondřeje Kohouta: "Hned na startu mě šokovala událost, když přede mnou spadla běžkyně, o kterou jsem málem zakopl. Bylo to hrozné, ale musel jsem se z toho rychle oklepat, protože i tohle k závodění patří. Běželo se mi krásně, s trenérem jsem se dobře připravil, jeden trénink jsem sice kvůli zánětu dásní neodběhal, ale to nehrálo roli. Běžel jsem úplně volně až do sedmého kilometru, pak přišel obávaný Hrdlořezák, ale měl jsem dost síly, nepřekvapil mě. Nepřepálil jsem to a to bylo nejpodstatnější. Kdybych v cílové rovince věděl, že pár metrů přede mnou, jsou další junioři, asi bych finišoval o něco dříve a o něco tvrději, ale i tak jsem spokojen ,jak s časem tak s umístěním. " Top 20 mezi juniory uzavřel Patrik Bouška (CHYSKY), který doběhl v čase 41:10.

Mezi ženami se Lenka Pardamcová (SOKCB) umístila těsně pod top 20, když doběhla 21. v čase 40:43. Mezi muži doběhl nejlépe Jan Flašar (4DVCB) na 26. místě v čase 34:21. Dále Matěj Vacek (SOKCB), který s časem 35:06 doběhl 36. a jeho oddíloví kolegové Martin Frelich 54. (37:11) a Pavel Frelich 64. (38:22). Pavel Novotný (CHYSKY) doběhl 72. (41:35).

Článek: Mgr. Josef Fuka, M. Drhovská